Podczas ponad 10 letniej działalności Stowarzyszenia „Magia Podlasia” realizowaliśmy projekt związane głównie z promocją regionu Podlasia i województwa podlaskiego. Najważniejsze projekty i działania Stowarzyszenia Magia Podlasia to m.in. współpraca z

Współpraca z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną 

Współpraca z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną przy prowadzeniu działań promocyjnych Województwa Podlaskiego m.in. specjalnych kampanii np. dotyczących Szlaku Rowerowego „Green Velo”.

 Szlaku Rowerowego "Green Velo"
Szlaku Rowerowego „Green Velo”

W tym celu wykorzystywany był także fanpage Magii Podlasia. Na zakończenie projektu w ramach materiałów powstał album „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo – album„.

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Realizacja projektu przeprowadzonego wspólnie z UMWP – Kampania promocyjna projektów zrealizowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – z wykorzystaniem social media #PoznajPROW. Podczas projektu Magia Podlasia prowadziła warsztaty fotografii krajobrazowej w Tykocinie.

Warsztaty fotograficzne w Tykocinie w projekcie PoznajPROW
Warsztaty fotograficzne w Tykocinie w projekcie PoznajPROW

Jednym z punktów kampanii były warsztaty fotografii w Tykocinie Warsztaty #PoznajPROW. Efekty można obejrzeć na wielu stronach, m.in.
Blogerzy promują Podlasie na Instagramie, Ciekawostki, Wiadomości Białystok Online Portal Miejski Białystok

Wystawy. Wernisaże. Albumy.

Projekt i wystawa fotograficzna dokumentująca tradycje regionalne: „Święte kąty Podlasia„. Wystawa fotograficzna opowiadająca o ginącej tradycji w prawosławnych domach.

Kresowe wędrówki – Piotr Świderski

Kresowe Wedrowki - Piotr Swiderski - CLZ

Fotograficzna podróż po urokliwych podlaskich bezdrożach, bez pośpiechu i popędzania.

Zdjęcia składające się na wystawę „Kresowe Wędrówki” powstały na przestrzeni lat 2005-2012 podczas wyjazdów, spacerów czy plenerów fotograficznych na terenie Podlasia. Wędrówek samotnych i z przyjaciółmi. Zdjęcia nie opowiadają jednak tylko o fizycznym przemierzaniu przestrzeni, jest to też wędrówka w czasie. Prywatna wyprawa Piotra w przeszłość, wycieczka w pamięci do lat dziecięcych – na wieś, gdzie się wychowywał. Wspomina je i tęskni. Na zdjęciach chciał ukazać też dwie inne wędrówki – drogami napotykanych przeze niego na szlaku, osób oraz w nicość, dokąd odchodzą piękne podlaskie krajobrazy, a także ostatnie pokolenie ludzi w nie wrośniętych.

Piotr Świderski / Wernisaż w Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Współpraca z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Położone na przedmieściu Bielska Podlaskiego etnograficzno-historyczne Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (biał. Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах) ma charakter skansenu. Placówkę założył Doroteusz Fionik w 1993 roku, w odziedziczonym siedem lat wcześniej domu. Jako etnograf, historyk, animator kultury, dziennikarz, redaktor, wydawca, dyrygent chóru cerkiewnego, pedagog, a w końcu kustosz – postanowił zbudować muzeum. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach wpisało się na trwałe w krajobraz kulturalny tego regionu, stając się ważną instytucją kulturotwórczą. 

Magia Podlasia aktywnie uczestniczyła w promocji i dokumentacji fotograficznej wydarzeń organizowanych przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, m.in.

  • Festiwal podlasko-poleski „Tam po majowuj rosi”
  • Festiwal podlasko-poleski Spotkanie Żniwne „Oleń po boru chodit”
  • „Na Trojcu” – Świąteczny korowód z wodzeniem „Kusta”

Muzeum otaczają luźno stojące domy jednorodzinne, co okolicy nadaje sielskiego kolorytu, zdecydowanie innego niż zwarta zabudowa centrum powiatowego miasta. Stała ekspozycja mieści się tu w pochodzącej z 1925 roku zabytkowej chałupie białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823 roku rodziny Antychowiczów – przeniesionym w 2003 roku z ulicy Poniatowskiego 14, czyli z centrum Bielska Podlaskiego. W skład skansenu wchodzi również spichlerz z 1935 roku.

Pierwszą edycję festiwalu „Tam po majowuj rosi” zorganizowano w 2004 r. Wystąpili wówczas wykonawcy folkloru tradycyjnego z Podlasia, Białorusi oraz Łotwy. Od 2005 r., oprócz wiosennej, organizowana jest letnia część festiwalu. Integralnymi wydarzeniami festiwalowymi są wystawy (dotychczas sześć indywidualnych i zbiorowych) oraz wydawane w związku z tym katalogi. Z zapisów festiwalowych powstają także płyty. Każdej edycji festiwalu towarzyszą zajęcia warsztatowe ze śpiewu tradycyjnego.

Kolory Prawosławia: Polska – Album i wystawa

Jednym z największych projektów było współautorstwo albumu „Kolory Prawosławia: Polska„. Zdjęcia Adama Falkowskiego, Tomasza Poskrobko oraz Pawła Tadejko stanowiły znaczny wkład do albumu.

Kolory Prawosławia. Polska - edycja trzecia
Kolory Prawosławia. Polska – edycja trzecia

Wystawa pokazywana była w wielu miejscach na świecie (m.in. w kilku krajach Europy) a także w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystawa 'Kolory Prawosławia. Polska od dziś w Europarlamencie

Podlaskie Travel – Kampania promująca Podlaskie

Udział w realizacji projektu „Podlaskie Travel„. W ramach projektu wykorzystano zdjęcia Magii Podlasia. Projekt był realizowany z wykorzystaniem kilku kanałów internetowych, m.in. Facebooka, Instagrama i LinkeIna. „Podlaskie. Zasil się naturą” to kampania online promująca walory turystyczne województwa podlaskiego, zrealizowana na zamówienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Została uznana za najlepszą kampanię regionu w 2019 roku, nagrodzona m.in. w konkursach: Mixx Award 2019 /Brąz/, Złote Spinacze 2019 /Srebro/, wyróżnienie Kreatura 2019.

Podlaskie. Zasil się naturą. Najlepsza kampania regionu 2019 roku.
Podlaskie. Zasil się naturą. Najlepsza kampania regionu 2019 roku.

Kampania jest podawana jako przykład trafionej komunikacji przez prelegentów na konferencjach branżowych i wykładowców kierunków PR / marketing / turystyka na największych uczelniach w Polsce. Realizacja: White Bits. Zespół kreatywny: Podlaskie. Zasil się naturą (brąz) | IAB MIXX AWARDS 2019 CASEBOOK