W malowniczej Turośni Kościelnej, otulonej zielonym krajobrazem Podlasia, miało miejsce wydarzenie, które przyciągnęło uwagę miłośników sztuki, fotografii oraz natury z różnych zakątków Polski. Uroczyste otwarcie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa, dziewiątego oddziału Muzeum Podlaskiego, stanowiło hołd dla twórczości wybitnego fotografika, którego prace nierozerwalnie łączą się z podlaskim pejzażem.

Otwarcie muzeum zgromadziło znaczące postaci z dziedziny kultury, nauki, polityki oraz, co najważniejsze, rodziny i przyjaciół Wiktora Wołkowa. To wyjątkowe miejsce, mieszczące się w XVIII-wiecznym dworku myśliwskim, zaprasza do podróży przez życie i dzieło artysty, oferując unikatowy wgląd w jego pasję do uchwycenia esencji natury.

Podróż przez świat Wiktora Wołkowa

Ekspozycja muzealna prowadzi od malowniczych pejzaży Podlasia, przez artystyczne ujęcia natury, aż po unikatowy zestaw sprzętu fotograficznego, który towarzyszył Wołkowowi w jego twórczej podróży. Zwiedzając, można poczuć bliskość z naturą, która była nieustannym źródłem inspiracji dla artysty. Centralnym punktem jest imitacja ciemni fotograficznej, w której zanurzamy się w „Cały kosmos” Wołkowa – przestrzeń nasycona emocjami, dźwiękami muzyki i natury.

Dzięki funduszom otrzymanym od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Muzeum Podlaskie uzyskało większość dorobku artystycznego Wołkowa, obejmując zarówno fotografie, jak i osobiste przedmioty, które były częścią jego wieloletniej pracy. Wsparcie to rozszerzyło się również o donację od Grażyny Wołkow, wdowy po fotografie, która wzbogaciła zbiory o profesjonalny sprzęt fotograficzny i filmowy, a także o akcesoria z pracowni artysty.

Te działania zapewniły Muzeum Podlaskiemu dominującą część spuścizny Wołkowa, włączając w to zarówno jego dzieła, jak i pamiątki osobiste, co umożliwiło skrupulatne zaprezentowanie sylwetki i dzieł tego distyngowanego fotografa.

Światło i kolor w twórczości Wołkowa

Przez salę główną przechodzimy do przestrzeni, gdzie dominują barwne fotografie Wołkowa, prezentujące kolejny etap jego twórczości. Zmienia się klimat, kolor, a tradycyjnie oprawione prace, pełne żółci i czerwieni, ilustrują fascynację artysty światłem i słońcem. Czarno-białe fotografie, będące świadectwem jego wczesnych eksploracji, dowodzą, że tematyka światła fascynowała Wołkowa od zawsze.

Znany z melancholijnych pejzaży podlaskich, Wiktor Wołkow stał się obiektem zainteresowania entuzjastów fotografii naturalistycznej, miłośników dzikiej przyrody oraz podróżników eksplorujących dziewicze tereny Podlasia.

Muzeum w Turośni Kościelnej

Głównym założeniem wystawy stałej prezentowanej w muzeum jest przedstawienie przekroju całego dorobku artysty, stworzenie tła do prezentacji jego fotografii, które w oczywisty sposób są najważniejsze.

Zwiedzający, wchodząc do holu, rozpoczynają podróż do świata fotografii. Dalej przechodzą do sali głównej, która jest najważniejszą częścią muzeum. W jej centralnym punkcie wydzielona została przestrzeń imitująca ciemnię fotograficzną, w której widza otacza tematyczna prezentacja fotografii. Dalej zaprezentowano 28 zdjęć ukazujących różne odsłony pejzażu Podlasia, któremu przyglądał się Wiktor Wołkow. Każda kolejna sala ukazuje prace z dorobku artysty. Wystawę kończy zbiór sprzętu fotograficznego, z jakim pracował Wołkow w plenerze oraz poświęcona artyście część biograficzna.

Siedzibą muzeum jest murowany pawilon w Turośni Kościelnej, zwany dworem myśliwskim, został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i jest jedyną zachowaną budowlą późnobarokowego zespołu dworskiego.

Zdjęcia: MUzeum Podlaskie w Białymstoku i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot.: Krystian Guzewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *