Można powiedzieć, że w ostatnich latach, a właściwie w roku 2024, mamy wysyp przewodników po Podlasiu i Podlaskiem. I choć słowo przewodnik jest tu użyte świadomie, to mamy do czynienia z różnymi wariacjami w tym temacie. Mamy tu bardziej książki-przewodniki, czasem pamiętniki-przewodniki, innym razem albumy-przewodniki, a jeszcze innym razem prawie klasyczne przewodniki, ze zdjęciami oczywiście. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, zarówno miłośnicy ciekawych opowieści, jak i miłośnicy oryginalnych fotografii. Nie zabraknie też opisów miejsc i atrakcji. Ale po kolei.

Mikołaj Gospodarek – Jak poznać Podlasie?

Jak poznać Podlasie? Subiektywny przewodnik mieszczucha po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” to ciekawa i oryginalna odsłona podróżnicza, w której autor opisuje swoje przygody związane z województwem podlaskim. Napisana przez Mikołaja Gospodarka książka powstała na podstawie dużego i wielo-wielo-letniego bagażu doświadczeń związanych z Podlaskiem. Autor, nie kryje, że obserwował – a bardziej nawet pasuje – doświadczał Podlaskiego przez ostatnie około 25 lat.

Książka nie ogranicza się do prostego opisu miejsc i przyrody, ale przenosi czytelnika w świat przygód i przeżyć autora. Ponad 20 lat podróży pozwoliło bywać mu w tych samych miejscach wielokrotnie. Czasem miejsca urzekały go od pierwszego wejrzenia, innym razem rozczarowały. Dzięki temu, autor miał szansę swoje refleksje oraz odkrycia pokazać w dość oryginalnej formie. Opisy zawarte w książce są przepełnione emocjami, zachwytem, a czasem miłością do tych właśnie miejsc w Podlaskiem.

Uzupełnieniem wciągających tekstów są fotografie, które wzbogacają opowieść. Fotografie dają czytelnikowi możliwość zobaczenia Podlasia z perspektywy Mikołaja Gospodarka. Powiem więcej, są to niezwykłe fotografie. Na szczęście dla czytelników, autor ma oko, talent i doświadczenie w fotografii. Dzięki temu, jest to z pewnością jeden z niewielu przewodników, które mogą pochwalić się pięknymi fotografiami. Naprawdę niewielu, na aż takim profesjonalnym poziomie.

Mikołaj Gospodarek, Jak poznać Podlasie? Subiektywny przewodnik mieszczucha po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych – Wydawnictwo Paśny Buriat.

Nie jest to z pewnością kolejny podręcznikowy przewodnik turystyczny, ale oryginalne połączenie wciągającej powieści z mini-albumem fotograficznym. I nawet jeśli historie autora nie porwą Cię jak tornado, to z pewnością „Jak poznać Podlasie?” to niezwykła podróż. Podróż, w którą autor zabierze Cię do Puszczy Białowieskiej i zdradzi jak obronić się przed komarami, oprowadzi Cię po malowniczych wsiach i skarbach sztuki sakralnej, a na koniec zabierze Cię do źródeł Biebrzy.

Lech Pilecki – Ach to Podlasie 3!

Kolejna książka Lecha Pileckiego z serii „Ach to Podlasie”. Rozwinięcie tytułu „Podróże do niebanalnych i niesamowitych ludzi, miejsc i budowli regionu” oddaje bardzo dobrze w jaki sposób jest przedstawiana treść w książce. Chyba idealnym podsumowaniem książki jest słowo wstępu napisane przez panią Profesor Tatianę Misijuk.

To Podlasie, które w wielkim sercu Leszka ma swoje szczególne miejsce. Opisuje je językiem ciepłym, wręcz energetyzującym, prostym, ale i na każdym polu wysoce profesjonalnym, czy to w odniesieniu do historii, przyrody, etnografii, czy też architektury i sztuki. Jego fotograficzna prezentacja i stosowny opis cechują głębokie zrozumienie i szacunek dla bogactwa kultur Podlasia. Leszek dokumentuje wszystko bez emocji, ale z ogromnym wyczuciem. Jego teksty precyzyjnie, merytorycznie określają poruszane tematy, zaciekawiają, ale nie odsłaniają tajemnicy do końca. Zapraszają – przyjdź, zobacz, spróbuj, skosztuj…

dr hab. inz. arch. Tatiana Misijuk, prof. Politechniki Białostockiej, dziekan Wydziału Architektury

Jak widać, przewodnik „Ach to Podlasie” podaje nam dodatkowe ułatwienie, w formie informacji jakie miejsca w kolejnym powiecie zostały opisane.

Można powiedzieć, że to piękne opowieści o przyrodzie, tak bliskiej nam puszczy, uroczysk, jezior, rzek. Autor oprowadza nas po miejscach, gdzie „Błękit nieba pożyczyły cmentarne krzyże, a ptaki podsłuchują modlitewne śpiewy w kościołach i cerkwiach. Narew wije się wokół łąk i jak obrzędowy ręcznik chroni swą ziemię szeptem odwiecznej modlitwy.” – jak dodaje pani Profesor Misijuk.

Autor wyraża często zachwyt, a jednocześnie pragnienie dzielenia się spostrzeżeniami, obserwacjami i pięknem, które mają szansę zainspirować ludzi. Pan Pilecki pokazuje ciekawe miejsca, zabytki, ale też małe prywatne zbiory rękodzieła. Od czasu do czasu, ujawnia, przez pokolenia pieczołowicie gromadzone, skarby prezentowane w parafialnych i diecezjalnych muzeach.

Lech Pilecki, Ach to Podlasie 3! Podróże do niebanalnych i niesamowitych ludzi, miejsc budowli regionu. – Lech Pilecki – Podróże!

Jerzy Rajecki – Klimaty Podlasia. U Pana Boga na Podlasiu

Książka „U Pana Boga na Podlasiu” to kolejne wydawnictwo Jerzego. Wcześniejszy przewodnik Jerzego skupiał się na Krainie Otwartych Okiennic. Kraina Otwartych Okiennic to obszar wyznaczony nurtem rzeki Narew, nad którą malowniczo położoine są wiąski i miasta. Przewodnik był zaproszeniem do krainy, którą kochał od zawsze. Kraina Otwartych Okiennic to piękno zatrzymane zarówno w detalach misternie zdobionych domów, w kolorach tutejszych cerkwi, jak i w prostym, niespiesznym życiu mieszkańców.

Podobnie jest z „U Pana Boga na Podlasiu” – Przewodnik fotograficzny po klimatycznych miejscach Podlasia. Miejsca, które poleca nam do odwiedzenia Jerzy, pozornie nie mające zbyt wiele do zaoferowania, mogą jednak wprawić w zachwyt, stać się w naszych oczach cudem natury i stanowić refleksję nad upływającym czasem. Na 200 stronach tego przewodnika znalazły się opisy i zdjęcia miejscowości, które są charakterystyczne dla sposobu postrzegania Podlaskiego. Jerzy oprowadza nas po miejscach, które według niego należy odwiedzić obowiązkowo. Nie zabraknie też nawiązań do miejsc, w których kręcono znane i lubiane filmy z cyklu „U Pana Boga…”. Ponadto, znajdziecie tu podlaskie takie „ciekawostki”, jak to gdzie można spotkać podlaskie „szeptuchy”, skąd zdobyć przepis na podlaski bimber, czy jakie ryby można złowić w Narwi.

Przewodnik U Pana Boga na Podlasiu to To wycieczka do autentycznej krainy, gdzie od setek lat współistnieje ze sobą wiele kultur i religii. To miejsce, gdzie w krajobrazie dominuje drewniana architektura, a cywilizacja betonu przegrywa na rzecz uszanowanej, dziewiczej przyrody. To kraina gościnnych ludzi, którzy witają przyjezdnych śpiewnym językiem pogranicza.

Księgarnia CZYTAJ O WSCHODZIE

Jerzy ma nadzieję, że ludzie, którzy posłużą się jego przewodnikami, spojrzą na ten zakątek jego oczami, a nieodkryty fragment Podlasia na zawsze pozostanie w ich pamięci zaczarowaną krainą.

Wróćmy na chwilę do Krainy Otwartych Okiennic. Kto był na Podlasiu ten wie, że to jeden z najpiękniejszych polskich zakątków. Opisywaliśmy i pokazywaliśmy zdjęcia w artykule „Malowniczy świat – Kraina Otwartych Okiennic„. Kto był ten wie, a kto nie był? Zachęcamy aby odwiedził ten magiczny zakątek Polski. Do wędrówki po malowniczym kawałku Podlasia jakim jest Kraina Otwartych Okiennic zachęci Was książka – Jerzy Rajecki, Klimaty Podlasia. Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic.

Po przejrzeniu cudnych zdjęć, pięknych opowieści, pewnie wielu zapragnie zawitać do wiosek, które mają w sobie magię, ludzi którzy tam mieszkają, a także zobaczyć kolorowe domy i okiennice. Gdzie znajdują się miejsca, do których przewrotnie nawiązuje w tytule Jerzy, dowiecie się w książce i na zdjęciach na fanpage Klimaty Podlasia.

Wojciech Koronkiewicz – Podlasie zdrowo zakręcone.

Jest to kolejny nietypowy przewodnik po Podlasiu i Podlaskiem. Autor pokazuje miejsca, ciekawych ludzi i ich codzienne zajęcia – zawody i pracę, które często zajmowały ważne miejsce w ich życiu. Słuchamy opowieści, ale przy okazji dostajemy też podpowiedzi, kto robi najlepsze sery, waży świetne piwo, maluje ikony, rzeźbi, karmi ludzi, hoduje pomidory. Razem z krótkim opisem dostajemy także namiary. Podlasie smakuje zdecydowanie inaczej z tą książką.

Źródło: Wywiad dla Polskie Radio Białystok [Wojciech Koronkiewicz – autor książki „Podlasie zdrowo zakręcone”]

Wojciech Koronkiewicz po raz kolejny zabiera nas w fascynującą, pełną smaków, zapachów i kolorów podróż. Tym razem mamy okazję zobaczyć Podlasie od zupełnie innej strony. Nie jest to typowy, ilustrowany przewodnik z wypunktowaną listą obiektów do zobaczenia. Autor pokazuje, że Podlasie to przede wszystkim ludzie, którzy tam mieszkają. Nie ma drugiego takiego samego miejsca na ziemi, nigdzie nie znajdziemy pływających krów. Polecam książkę wszystkim, którzy kochają Podlasie, a także tym, którzy jeszcze nigdy tam nie byli.

Wojciech Koronkiewicz, Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków – Wydawnictwo Paśny Buriat

Przewodnik „Podlasie zdrowo zakręcone” to książka, która próbuje pokazać co mogłoby potencjalnie zainteresować turystę. Zabiera nas w miejsca, które nie są oczywiste. Z pewnością, w innych regionach Polski i świata, mamy też takie miejsca i takich ludzi. Ale pan Wojciech zabiera nas właśnie na Podlasie. Napisany w formie króotkich spotkań z regionalnymi wytwórcami, którzy z pasją opowiadają o swojej malej ojczyźnie. Dodatkowym atutem książki są namiary podane w postaci czy to strony internetowej czy adresu mailowego danego twórcy. Dzięki temu można się z nim skontaktować albo wybrać się na miejsce, odwiedzić, porozmawiać, kupić pamiątki.

Styl pana Koronkiewicza, jest dość specyficzny. Choć to samo można powiedzieć właściwie o każdym z autorów. Każdy ma swój oryginalny styl. W książce „Podlasie zdrowo zakręcone”, miejsca zostały przedstawione w sposób bardzo skrótowy, bez zbędnych charakterystyk i opisów. Można powiedzieć, że taki social-mediowy. Jak krótkie zapiski z przygód, wpisy na Facebooku, czy skrawki wspomnień.

Autor przemierza Podlasie, aby odnaleźć niezwykłych ludzi i ich wyroby. Poznajemy lokalne smaki, Podlaskich artystów, czy też hodowców. Książka jest zarówno reportażem o ginących zawodach, pasji ludzi, życiu w rytmie z naturą, a z drugiej strony świetnym przewodnikiem po miejscach niezwykłych. Ogromne dzięki za adresy tych ludzi, ja sam stworzyłem sobie mini mapkę miejsc, które chce odwiedzić i przysmaków które chce spróbować.

Który przewodnik wybrać na początek?

To trudne pytanie 😉 Każda książka ma lepsze i gorsze strony. Wiele zależy od tego, co nas najbardziej interesuje i czego szukamy. W jednym przypadku mam prawie epickie opowieści, które pełne są odniesień, porównań i opisów własnych odczuć, w innym suche reporterskie podsumowania.

Najlepszym rozwiążaniem jest zaopatrzenie się we wszystkie pozycje. I możliwe, że miłoścnicy Podlasia i Podlaskiego tak uczynią. Jednak od której kolwiek byście nie zaczęli, to zawsze znajdziecie coś ciekawego. Mamy nadzieję, że ten artykuł Wam w tym pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *