„To wydawnictwo ma zachęcić młodych czytelników do zwiedzania i odkrywania południowo-wschodniej części naszego regionu. Studenci z koła naukowego „mała ARCHITEKTURA” pod opieką Magdaleny Sulimy z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzyli kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu.” – pisze Olga Gordiejew z Polskiego Radia Białystok.

Radio Białystok | Wiadomości | Powstał kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu

„Książka skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku i zaprasza na wspólną, niezwykłą podróż po Podlasiu dzieci, rodziców i dziadków. Trasa, przez którą prowadzi zorientowana jest na drewniane obiekty o istotnych walorach kulturowych, m.in występujące tutaj licznie kolorowe cerkwie, zewnętrzne dekoracje na domach, elementy ich wyposażania, jak kaflowy piec, wiszące w narożach chat ikony, tkaniny własnoręcznie wyszywane przez gospodynie czy układane na łóżkach haftowane poduchy, dawniej stanowiącej posag panny młodej. To spotkania z żyjącymi tutaj nadal lokalnymi twórcami, np. cieślą czy warsztaty tkackie w skansenie. To również podróże rowerem i lokalna kuchnia. To w końcu aspekt duchowy – legendy, podania, pieśni czy tutejsza gwara, która dziś powoli odchodzi w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem.”

„Podróże po drewnianym Podlasiu” wydała Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podlaskiego. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w formie PDF na stronie Oficyny Politechniki Białostockiej.

Piękna publikacja o pięknym Podlasiu. Zapraszamy do pobrania!

https://pb.edu.pl/oficyna…/publikacje/publikacje-2020/