Podczas ponad 10 letniej działalności Stowarzyszenia „Magia Podlasia” realizowaliśmy projekt związane głównie z promocją regionu Podlasia i województwa podlaskiego. Najważniejsze projekty i działania Stowarzyszenia Magia Podlasia to m.in. współpraca z
Współpraca z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną
Współpraca z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną przy prowadzeniu działań promocyjnych Województwa Podlaskiego m.in. specjalnych kampanii np. dotyczących Szlaku Rowerowego „Green Velo”.
W tym celu wykorzystywany był także fanpage Magii Podlasia. Na zakończenie projektu w ramach materiałów powstał album „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo – album„.
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Realizacja projektu przeprowadzonego wspólnie z UMWP – Kampania promocyjna projektów zrealizowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – z wykorzystaniem social media #PoznajPROW. Podczas projektu Magia Podlasia prowadziła warsztaty fotografii krajobrazowej w Tykocinie.
Jednym z punktów kampanii były warsztaty fotografii w Tykocinie Warsztaty #PoznajPROW. Efekty można obejrzeć na wielu stronach, m.in.
Blogerzy promują Podlasie na Instagramie, Ciekawostki, Wiadomości Białystok Online Portal Miejski Białystok
Wystawy. Wernisaże. Albumy.
Projekt i wystawa fotograficzna dokumentująca tradycje regionalne: „Święte kąty Podlasia„. Wystawa fotograficzna opowiadająca o ginącej tradycji w prawosławnych domach.
Kresowe wędrówki – Piotr Świderski
Fotograficzna podróż po urokliwych podlaskich bezdrożach, bez pośpiechu i popędzania.
Zdjęcia składające się na wystawę „Kresowe Wędrówki” powstały na przestrzeni lat 2005-2012 podczas wyjazdów, spacerów czy plenerów fotograficznych na terenie Podlasia. Wędrówek samotnych i z przyjaciółmi. Zdjęcia nie opowiadają jednak tylko o fizycznym przemierzaniu przestrzeni, jest to też wędrówka w czasie. Prywatna wyprawa Piotra w przeszłość, wycieczka w pamięci do lat dziecięcych – na wieś, gdzie się wychowywał. Wspomina je i tęskni. Na zdjęciach chciał ukazać też dwie inne wędrówki – drogami napotykanych przeze niego na szlaku, osób oraz w nicość, dokąd odchodzą piękne podlaskie krajobrazy, a także ostatnie pokolenie ludzi w nie wrośniętych.
Współpraca z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
Położone na przedmieściu Bielska Podlaskiego etnograficzno-historyczne Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (biał. Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах) ma charakter skansenu. Placówkę założył Doroteusz Fionik w 1993 roku, w odziedziczonym siedem lat wcześniej domu. Jako etnograf, historyk, animator kultury, dziennikarz, redaktor, wydawca, dyrygent chóru cerkiewnego, pedagog, a w końcu kustosz – postanowił zbudować muzeum. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach wpisało się na trwałe w krajobraz kulturalny tego regionu, stając się ważną instytucją kulturotwórczą.
Magia Podlasia aktywnie uczestniczyła w promocji i dokumentacji fotograficznej wydarzeń organizowanych przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, m.in.
- Festiwal podlasko-poleski „Tam po majowuj rosi”
- Festiwal podlasko-poleski Spotkanie Żniwne „Oleń po boru chodit”
- „Na Trojcu” – Świąteczny korowód z wodzeniem „Kusta”
Muzeum otaczają luźno stojące domy jednorodzinne, co okolicy nadaje sielskiego kolorytu, zdecydowanie innego niż zwarta zabudowa centrum powiatowego miasta. Stała ekspozycja mieści się tu w pochodzącej z 1925 roku zabytkowej chałupie białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823 roku rodziny Antychowiczów – przeniesionym w 2003 roku z ulicy Poniatowskiego 14, czyli z centrum Bielska Podlaskiego. W skład skansenu wchodzi również spichlerz z 1935 roku.
Pierwszą edycję festiwalu „Tam po majowuj rosi” zorganizowano w 2004 r. Wystąpili wówczas wykonawcy folkloru tradycyjnego z Podlasia, Białorusi oraz Łotwy. Od 2005 r., oprócz wiosennej, organizowana jest letnia część festiwalu. Integralnymi wydarzeniami festiwalowymi są wystawy (dotychczas sześć indywidualnych i zbiorowych) oraz wydawane w związku z tym katalogi. Z zapisów festiwalowych powstają także płyty. Każdej edycji festiwalu towarzyszą zajęcia warsztatowe ze śpiewu tradycyjnego.
Kolory Prawosławia: Polska – Album i wystawa
Jednym z największych projektów było współautorstwo albumu „Kolory Prawosławia: Polska„. Zdjęcia Adama Falkowskiego, Tomasza Poskrobko oraz Pawła Tadejko stanowiły znaczny wkład do albumu.
Wystawa pokazywana była w wielu miejscach na świecie (m.in. w kilku krajach Europy) a także w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystawa 'Kolory Prawosławia. Polska od dziś w Europarlamencie
Podlaskie Travel – Kampania promująca Podlaskie
Udział w realizacji projektu „Podlaskie Travel„. W ramach projektu wykorzystano zdjęcia Magii Podlasia. Projekt był realizowany z wykorzystaniem kilku kanałów internetowych, m.in. Facebooka, Instagrama i LinkeIna. „Podlaskie. Zasil się naturą” to kampania online promująca walory turystyczne województwa podlaskiego, zrealizowana na zamówienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Została uznana za najlepszą kampanię regionu w 2019 roku, nagrodzona m.in. w konkursach: Mixx Award 2019 /Brąz/, Złote Spinacze 2019 /Srebro/, wyróżnienie Kreatura 2019.
Kampania jest podawana jako przykład trafionej komunikacji przez prelegentów na konferencjach branżowych i wykładowców kierunków PR / marketing / turystyka na największych uczelniach w Polsce. Realizacja: White Bits. Zespół kreatywny: Podlaskie. Zasil się naturą (brąz) | IAB MIXX AWARDS 2019 CASEBOOK