Magia Podlasia to coś, co nas urzekło i zniewaliło. Nieustannie kazało nam wstać jeszcze przed świtem by zobaczyć wschód słońca nad rzeką, a potem przemierzać bezdroża szukając niezwykłych miejsc, do których warto zajrzeć oraz ciekawych ludzi, których warto poznać. Bywaliśmy już w latach 2009-2012, na Święcie Jordanu, w Muzeum w Studziwodach na festiwalu „Po Majowum Rosi” i nad Biebrzą odwiedzając szczęśiliwe krowy z Brzostowa.

Inicjatywa „Magia Podlasia” to pięć osób: Ewa Zwierzyńska, Adam Falkowski, Tomasz Poskrobko, Piotr Świderski i Paweł Tadejko. Wszyscy urodziliśmy się i wychowaliśmy na Podlasiu. Opowiadamy poprzez fotografie, filmy i słowo pisane. Dlaczego uważamy, że ten zakątek Polski jest naprawdę magiczny?

Po około 10 latach, każdy z człoknków stowarzyszenia pracował nad indywidualnymi projektami. Ewa oddała się temu co lubi najbardziej, czyli pisaniu. Każda z pozostałych osób realizowała projekty fotograficzne. W roku 2020 Magazyn „Kraina Bugu” wydał album „Magia Podlasia”.

W 2022 roku ukazała się książka Ewy Zwierzyńskiej „Podlaska mozaika. Reportaże z raju-krainy błota i mgły”. Przeczytamy w niej o pięknym, ale i nieraz trudnym sąsiedztwie polsko-białorusko-żydowskim, o zachwycającej, nieokiełznanej i często niedostępnej przyrodzie. Czy społecznej roli wiejskiej ławeczki, zdradzonej dziś dla telewizora.

Jaki jest ten podlaski raj „obwoźny”, „opustoszały”, a nawet „zdradzony”, „przyciągający” i też z którego się ucieka? Dlaczego nie lubi autopromocji?

Piotr świderski realizował kilka ciekawych projektów. Mimo, że niektóre projekty fotograficzne były realizowane przez wiele lat, najbardziej chyba znane są jego cykle portretów. Jedną z ostatnich okazji do podziwiania fotografii Piotra była wystawa „Peryferia”, zorganizowana w 2023 roku, w Galerii Fotografii Galerii im. Sleńdzińskich.

„Są to fotografie czarno-białe zrobione w technice fotochemicznej, czyli tradycyjnej czarno-białej, przestarzałej już zupełnie technologii fotografii” – mówi Bogusław Florian Skok, kurator wystawy. „Portret Piotra ja określam, jako taką relację między fotografowanym, a fotografującym. Troszeczkę z fizyki, z trzeciej zasady dynamiki. Każdej akcji towarzyszy reakcja – reakcja fotografowanego na widok obiektywu. To jest widoczne na każdym zdjęciu.”

W twórczości Adama Falkowskiego, jednym z kluczowych momentów było wydanie w 2013 roku autorskiego albumu „Kocham Podlasie”.

Adam w swoich fotografiach szuka spokoju i równowagi, w małych wsiach i miasteczkach oraz ich odwiecznych duchowych sanktuariach. Jego fotografie podkreślają prawdziwą, codzienną i namacalną wielokulturowość charakterystyczną dla tego regionu.

Tomasz Poskrobko swoje zdjęcia publikował między innymi czasopismach: Podróże, Kraina Bugu, Przegląd Prawosławny, Czasopis, Kurier Poranny, Kontakty – Tygodnik Podlaski.

Jako fotograf związany jest z serwisem internetowym www.cerkiew.pl oraz Klubem Fotografii Przyrodniczej i Artystycznej „Pryzmat”. Współpracuje z wydawnictwami: EkoPress i Kraina Bugu. Ma na swoim koncie liczne wystawy, nagrody i wyróżnienia.

Jednym z ostatnich osiągnięć fotograficznych była I nagroda w międzynarodowym konkursie fotograficznym OrthPhoto Awards. Zdjęcie jego autorstwa zwyciężyło w kategorii „Detal”.

Organizowana w 2021 roku pierwsza edycja OrthPhoto Awards cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem fotografów z całego świata. Ponad 650 osób z blisko 30 krajów nadesłało na konkurs ponad 4600 zdjęć obrazujących życie Cerkwi i jej wiernych. Składające się z 21 osób z kilkunastu krajów jury oceniało fotografie w siedmiu kategoriach: Historie, Reportaż, Miejsca, Ludzie, Covid-19, Z archiwum, Detale.