Rok 2015. Magia Podlasia dostała propozycję poprowadzenia warsztatów fotograficznych, które miały być nagrodą w konkursie instagramowym. Zwycięzcy konkursu instagramowego na najpiękniejsze zdjęcia z Podlasia wzięli udział w warsztatach fotograficznych w Tykocinie. Okazało się, że kilka osób spośród wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych, to blogerzy. A jak się później okazało nawet znajomi. Można śmiało powiedzieć, że blogerzy promowali Podlasie na Instagramie.

Warsztaty Fotografii w Tykocinie PoznajPROW
Warsztaty Fotografii w Tykocinie PoznajPROW

Cytując słowa Nebule z jej bloga

Słońce powoli chowa się za chmury, a tykocińska architektura aż się prosi o fotkę na Instagram. Wchodzę na teren Alumnatu i wypatruję uczestników warsztatów. W końcu dostrzegam znajomą twarz. Kasia z bloga Żudit.pl również wygrała warsztaty w konkursie.

Myślę sobie: “Ale ten świat mały”. Jednak zmieniam zdanie kiedy przez bramę wchodzi znajomy z ogólniaka Maciek, również bloger Gapienamape.pl. Wtedy stwierdzam, że świat jest naprawdę maleńki. A na koniec dociera dawny znajomy, który te warsztaty będzie prowadził. Niesamowite.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zorganizował konkurs, który polegał na publikowaniu zdjęć z naszego województwa na Instagramie i oznaczaniu ich odpowiednim hasztagiem (#poznajPROW).

Autorzy najlepszych, wzięli udział w warsztatach fotografii krajobrazu. Poprowadzili je związani z grupą fotograficzną Magią Podlasia Paweł Tadejko, Piotr Świderski oraz Tomasz Poskrobko. Od 19 do 21 czerwca 2015 w Tykocinie fotografowie Magii Podlasia uczyli m.in. sztuki robienia zdjęć pod słońce 😉 i na granicy nocy i dnia, czy dnia i nocy. Ale tak bardziej serio były to warsztaty o fotografii krajobrazowej (głównie), portretowej i wszelakiej (trochę mniej).

W warsztatach uczestniczyli m.in. autorzy blogów Gapie na Mape / Szukając Magii, Nebule  / Warsztaty z mistrzami z Magii Podlasia oraz Katarzyna Perek, która współtworzy blog Żudit / Wysoki Sądzie, chciałabym móc zostać na Podlasiu.

Podczas wieczornego spotkania poznajemy się i zaczynamy zdradzać tajniki fotografii krajobrazowej. Może to wymagać wielu poświęceń, zwłaszcza jeśli chcemy wybrać się na zdjęcia w okolicach wschodu słońca. Wieczorem sprawdzamy na SunCalc, o której jest wschód słońca, a na meteo.pl czy poszczęści nam się z mgłą.

Nie przez przypadek Tykocin został wybrany na miejsce warsztatów, To malownicze miasteczko nad Narwią, gdzie historia splata się z naturą tworząc unikalne tło dla naszych warsztatów fotograficznych. Leżący na skraju Podlasia Tykocin, z jego zabytkowym rynkiem, barokowym kościołem i jedną z najstarszych synagog w Polsce, stwarza niezwykłe możliwości dla fotografii pełnej kolorów, tekstur i kontrastów.

W naszych warsztatach wykorzystaliśmy zarówno uliczki, zakamarki i budowle Tykocina, jak i dziewicze zakątki przyrody nad Narwią. Chcieliśmy maksymalnie wykorzystać warunki w tworzeniu niezapomnianych obrazów, które łączą w sobie piękno architektury i dzikiej natury. Nasze warsztaty to nie tylko doskonalenie techniki fotograficznej. To również podróż po historii Tykocina, podczas której poznajemy historię tego niezwykłego miejsca, jego legendy i tajemnice.

Relacja z warsztatów fotograficznych Magii Podlasia w projekcie poznajPROW
Relacja z warsztatów fotograficznych Magii Podlasia w projekcie poznajPROW

Wstajemy o 3.20 na wschód słońca, bo chcemy złapać magiczne promienie światła. W domu pobudka o 3.20 jest największą masakrą. Dziecko się obudziło to dla Ciebie przymus i obwieścisz o tym całemu światu, że o tej zostałaś bezprawnie zwleczona z łóżka. Tak wcześnie wstałam, bo chciałam, nie musiałam. Jest duża różnica.

Jest! Ten moment kiedy wychodzisz na łąkę a słońce dopiero nieśmiało wstaje z horyzontu. A nawet jeszcze nie wstaje. Tak, to złota godzina. Godzinę przed i po wschodzie lub zachodzie słońca. Wtedy dzieją się rzeczy magiczne. Słońce powoli się rozciąga, leniwie przepuszczając swoje promienie przez chmury. Wyciągamy niezbędny ekwipunek. Nawet mając profesjonalny aparat, warto mieć statyw. Kalosze i kawa to wyposażenie obowiązkowe.

Konkurs propagował działania społeczno-edukacyjne w zakresie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego oraz promował województwo podlaskie jako atrakcyjne turystycznie, także z perspektywy przyrodniczej. Uczestnicy fotografowali projekty zrealizowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w województwie podlaskim.

1 thought on “Warsztaty fotografii krajobrazowej #PoznajPROW z ekipą Magii Podlasia

Comments are closed.